6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Sayfa 31 Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Sayfa 31 Cevapları 

Allah (c.c.) tarafından inanç esaslarını, ibadet biçimlerini, ahlak kurallarını, Rabb’imizin (c.c.) emir ve yasaklarını insanlara bildirmek, onlara iyiyi ve güzeli, doğruyu ve yanlışı açıklamakla görevlendirilmiş ve vahiyle desteklenmiş kişilere ne denir?

1. Soru: Allah (c.c.) tarafından inanç esaslarını, ibadet biçimlerini, ahlak kurallarını, Rabb’imizin (c.c.) emir ve yasaklarını insanlara bildirmek, onlara iyiyi ve güzeli, doğruyu ve yanlışı açıklamakla görevlendirilmiş ve vahiyle desteklenmiş kişilere ne denir?

Cevap: Peygamber


2. Soru: Allah (c.c.) tarafından kendisine yeni bir kitap verilen, insanları hak dine çağırmakla, dinî ve toplumsal hayatı Allah’ın (c.c.) emirlerine göre düzenlemekle görevli olan peygamberlere ne denir?

Cevap: Resul


3. Soru: Allah’ın (c.c.) kendisine vahyettiği şeyleri öğrenip olduğu gibi insanlara aktaran, onları vahye inanmaya ve itaat etmeye çağıran peygamberlere ne denir?

Cevap: Nebi


4. Soru: Peygamberlerin, kendilerine inanmayan insanlara peygamberliklerini ispat etmek amacıyla gösterdikleri olağanüstü olaylara ne denir?

Cevap: Mucize


5. Soru: Allah’ı (c.c.) zatında, sıfatlarında ve fiillerinde birleme, onun tek ve eşsiz olduğuna inanma, hiçbir şeyi eş koşmadan ibadeti sadece Allah’a (c.c.) yapmaya ne denir?

Cevap: Tevhit


6. Soru: Allah’a (c.c.) inanmakla birlikte onunla beraber başka varlıkları da tanrı kabul etmeye; zatında, sıfatlarında, fiillerinde, yaratma ve emretme konularında Allah’a (c.c.) başka bir varlığı denk görmeye ne denir?

Cevap: Şirk


7. Soru: İnsanların dünya ve ahirette mutluluğunu sağlamak için peygamberler aracılığıyla gönderilen; inanç, ibadet, ahlak ve her türlü toplumsal kuralları içeren vahiyler bütününün içinde yer aldığı kitaplara ne denir?

Cevap: İlahi kitaplar


8. Soru: Peygamberler aracılığıyla insanlara hayatın hangi ilkelere göre yönlendirilmesi ve nelere uyulup nelerden sakınılması gerektiğini bildiren ilahi bilgilere ve bu bilgilerin gönderiliş tarzına ne denir?

Cevap: Vahiy


9. Soru: Yüce Allah’ın (c.c.) dört büyük kitaptan ayrı olarak Cebrail (a.s.) aracılığıyla bazı peygamberlerine gönderdiği dinî emirler ve bu emirleri içeren sayfalara ne denir?

Cevap: Suhuf


10. Soru: Kur’an-ı Kerim’de 35 peygamberin adı geçmektedir. Doğru mu yanlış mı?

Cevap: Yanlış


11. Soru: Kur’an ayetleri Peygamberimiz’e (s.a.v.) toptan, bir kitap hâlinde indirilmiştir. Doğru mu yanlış mı?

Cevap: Yanlış


12. Soru: Kur’an-ı Kerim, Peygamberimiz (s.a.v.) zamanında hem yazılmış hem de ezberlenmiştir. Doğru mu yanlış mı?

Cevap: Doğru


13. Soru: Kur’an-ı Kerim Allah’ın (c.c.) gönderdiği son ilahi kitaptır. Doğru mu yanlış mı?

Cevap: Doğru


14. Soru: Kur’an-ı Kerim, tüm insanlığa gönderilmiş evrensel bir kitaptır. Doğru mu yanlış mı?

Cevap: Doğru


15. Soru: Bütün ilahi kitaplar indirildiği şekliyle günümüze kadar ulaşmıştır. Doğru mu yanlış mı?

Cevap: Yanlış


16. Soru: Nübüvvet ve risalet, peygamberlik anlamına gelen iki kavramdır. Doğru mu yanlış mı?

Cevap: Doğru 
Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


6.SINIF DİN KÜLTÜRÜ DÖRTEL YAYINLARI DERS KİTABI CEVAPLARI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir